اکادمی موفقیت دکتر مسعود محسنی
آکادمی موفقیت دکتر مسعود محسنی

چگونه خوب صحبت کنیم ؟

چگونه خوب صحبت کنیم ؟

حذف تکیه کلام و اِ… گفتن

در این درس بسیار مهم، در مورد تمرینات اصولی و مناسب برای حذف تکیه کلام و اِ… گفتن در میان صحبت و سخنرانی مطالبی ارائه شده است.

متن فیلم حذف تکیه کلام و اِ… گفتن:

أـــــــــ سلام ــــ به درس ــــ سوم ـــ اِ خوش آمدیدــــ در این درس می خواهیم در واقع ـــــ در مورد گفتن اِ ــ صحبت کنیم. و ــ در واقع در این درس ـــ در واقع می خواهیم در مورد اِ با هم صحبت کنیم.

حتما کسانی را دیده اید وقتی می خواهند صحبت کنند دائم درحال گفتن ا، اِ، آ یا واژه هایی مثل فی الواقع، فی المثل، در واقع، برای مثال، به طور مثال، در حقیقت و غیره هستند.

این تکه کلام ها عملا باعث می شود که اقتدار کلام، و قدرت کلام ما ارزش خودش را از دست بدهد و این اتفاق اصلا خوب نیست. شاید لازم باشد قبلش بدانیم اصلا چرا ما اینقدر اِ می گوییم؛ اِ گفتن یا تمام تکه کلام های دیگر جاپرکن هایی هستند که مغز ما به صورت ناخوداگاه آن ها را تولید می کند که وقتی کلمه ای را فراموش می کنیم سریع با گفتن اِ این فضا را پر کنیم تا کلمه بعدی را به یاد بیاوریم و این اصلا اتفاق خوبی نیست.

من یک جمله می گویم و شما آن را بررسی نمایید. « فن بیان و سخنرانی مهارتی ضروری است». « فن بیان اِ و سخنرانی اِ مهارتی اِ ضروری است».

خب این دو جمله را وقتی با هم مقایسه می کنیم می بینیم چقدر اهمیت اِ نگفتن و درست کردن مشخص می شود و ما در این فیلم می خواهیم راهکارهایی را به شما ارائه دهیم که ببینیم چگونه از شر اِ و تمامی تکه کلام های دیگری که داریم خلاص شویم.

اصلی ترین راهکار این است که ما به جای گفتن اِ  سکوت کنیم.

سکوت اتفاقا بسیار قدرتمند است. هر چقدر که اِ گفتن اقتدار کلام ما را پایین می آورد، سکوت بر عکس، آن را بالا می برد.

مورد بعدی تبدیل اِ به اوممم می باشد.

یعنی تا دارید اِ می گویید ، سعی کنید سریع آن را جمع کنید.

زمان هایی هست که ما اصلا متوجه نمی شویم که داریم اِ را به کار می بریم. بهترین کار این است که صدای خودمان را ضبط کنیم و ببینیم چه جاهایی اِ می گوییم، هر جایی که اِ گفتیم این کش را برداریم و تنبیه را انجام بدهیم و وقتی که فایل صوتی خودمان را گوش می دهیم احتمالا متوجه می شویم که الگوی اِ گفتن ما کجاست. مثلا من ابتدای جمله اِ می گویم یا نرسیده به فعل اِ می گویم یا این که اسامی را فراموش می کنم.

تمرین دیگری که می خواهم معرفی کنم و می تواند بسیار بسیار موثر باشد افزایش سرعت کلام است.

زمانی که به تنهایی صحبت می کنیم سعی کنیم تا می توانیم سرعت را بالا ببریم و سریع تر صحبت کنیم، این کار به ما کمک می کند که مغزمان فعال تر شود و دیگر نیازی به اِ گفتن نداشته باشیم. این فقط برای تمرین بود نه صحبت کردن در جمع. در مقابل جمع اصلا نباید سریع صحیت کرد. فقط برای تمرین سرعتمان را بالا می بریم و سعی می کنیم مغزمان را تقویت کنیم و بعد از مدتی با رعایت چند نکته خواهید دید که هر تکه کلامی و هر نوع اِ گفتنی یا صداهایی که به هر حال باعث می شود قدرت کلام ما کم شود از بیان ما حذف شود.

 

از شما بسیار متشکرم که تا اینجای کار با ما همراه بودید و امیدوارم که تا اینجا مورد توجه شما بزرگواران قرار گرفته باشیم.

اگر مایل باشید می توانید شماره تماس و  نام خود را  برای ما ارسال کنید و ما برای شما یک هدیه در نظر خواهیم گرفت. حتما با شما تماس می گیریم و هدیه رایگان خود را می توانید دریافت کنید.

برای این کار فقط کافیست در بخش نظرات در رابطه با این فیلم نظر خود را بنویسید و در پاسخ خودتان نام و شماره تماستان را یادداشت کنید.

با ما همراه باشید.
امیدوارم که این درس برای شما مفید بوده باشد
با تشکر از توجه شما

 

لطفا صبر کنید