اکادمی موفقیت دکتر مسعود محسنی
آکادمی موفقیت دکتر مسعود محسنی

۵ خلا فکری در مسیر رشد فردی

خطاهای فکری می توانند بین تصمیم و عمل در ما خلا ایجاد نمایند یعنی با منحرف و ناامید کردن ما از لحاظ فکری کاری کنند تا اهداف و خواسته های ما در مرحله تصمیم متوقف شوند و به مرحله شروع و آگاهی پیداکردن به این خلاهای فکری به ما کمک می کنند تا شیوه تفکر و نگرش خود را اصلاح نماییم با درکی درست از توانایی زیاد خود در رسیدن به خواسته ها و رویاهایمان بیشتر بهره مند شویم .

۱- خلا ترس از اشتباه

ترس از شکست یا ترس از اشتباه همواره در بساری از ما وجود دارد جمله معروفی هست که از قدیم به سر زبان همه می چرخد و همیشه آن را در ذهنم رور می کنم ( اگر املایی ننویسید ، غلطی هم نخواهید داشت ) یا به عبارت دیگر اگر از اشتباه کردن می ترسیم پس بهتر است هیچ کاری انجام ندهیم هر پیشرفتی بهایی دارد و بهای موفقیت شکست است که باید بپردازیم زیرا روبرت اچ . شولر می گوید : اگر باور داشتید شکست وجود ندارد چه کارهایی انجام می دادید مطلقا هر کار بزرگی بدون شکست موفقیت نیز نخواهد داشت که ترس از اشتباه یک تفکر غلط باشد زیرا هر کار جدیدی که بخواهیم انجام دهیم اشتباهاتی خواهیم داشت .

بنابراین نباید انتظار داشته باشیم که در همان بار اول هیچ ایرادی نداشته باشیم . اگر اینگونه فکر کنیم که هر اشتباه تجربه و راه بهتری برای انجام دادن کارها در مسیر درست است با اشتیاق شروع به انجام کارها می کنیم . زیرا اشتباه باعث می شود که ما در مسیر درست پیش برویم و در مسیر رشد نیز هر بار که اشتباه کردیم یا شکست خوردیم از آن درس بگیریم و مجددا به حرکت خود ادامه بدهیم به قول جیم راه « هر کاری که مرا نکشد قوی ترم می کند »

۲- خلا کامل گرایی

کامل گرایی نه تنها یک تصور اشتباه بزرگ بلکه یک بیماری خطرناک و مرگ آفرین است . هیچ گاه نمی توان بهترین یا کامل ترین روش را پیدا کرد مگر اینکه شروع کنید . شروع کردن بهترین شیوه انجام کار می باشد . البته برای انجام هر کاری یا انتخاب هر برنامه ای چه در مسیر رشد فردی و چه جای دیگر بهتر است که تحقیق و مشورت نماییم اما زمانی که این تحقیق به تاخیر و تعلل در انجام کار تبدیل می شود همان بیماری کامل گرایی است که به سراغ ما می آید و سریعا باید از آن شرایط خارج شویم .

۳-خلا بی انگیزگی

باور اشتباهی که ما داریم این است که حتما باید برای انجام کارها حس و حال و انگیزه داشته باشیم و چون این اتفاق نمی افتد پس کاری هم انجام نمی گیرد در حالیکه موضوع کاملا برعکس می باشد شما باید کار را شروع نمایید و انجام دهید بعد از آن است که حوصله و انگیزه به سراغ شما خواهد آمد . حتما برایتان پیش آمده است که حوصله سرکار رفتن را نداشتید ولی به دلایلی مجبور شدید که لباس بپوشید و از خانه خارج شوید ناگهان پس از چند ساعت یا چند دقیقه متوجه شدید که پرانرژی هستید و حتی تا آخر آن روز کارهای بیشتر دیگری نیز انجام داده اید و یا دوست نداشتید به میهمانی بروید ولی با اصرار دوستان رفته اید و بعد بسیار خوش گذشته طوری که تمایل به زود برگشتن هم نداشتید . این واقعیت انگیزه و حس و حال است

معمولا کاری که این مواقع انجام می دهیم این است که به خودمان می گوییم کاری را که حوصله نداری شروع کن اگر حس و حالت خوب نشد متوقفش کن . جالب است که هیچ گاه به مرحله توقف در میانه کار منجر نشده است و همیشه پس از اقدام به دنبالش حوصله نیز آمده است .

۴- خلا مقایسه

در بسیاری از موارد به ویژه در بحث فردی وقتی به افرادی می نگریم که بسیار در زندگی و کار خود رشد کرده اند و به تغییرات اساسی در روند رشد دست یافته اند این احساس به سراغمتان می آید که ما توانایی این کار را نداریم و شروع و ادامه این پروسه خارج از توان ذهنی یا جسمی ما می باشد . در حالیکه همه آن افراد نیز زمانی در جایگاهی بوده اند که اکنون ما هستیم و در نتیجه تلاش و در طی زمان به این موفقیت ها رسیده اند و ما اکنون صرفا به پایان کار نگاه می کنیم .

موضوع مقایسه همیشه سخت و ناامیدکننده است ولی باید سعی کنیم که به این حس غلبه نماییم و فقط به شروع و ادامه کار بپردازیم . البته اگر به صورت مثبت نگاه کنیم نه تنها می توانیم از افرادی که از ما جلوتر هستند درس های زیادی بگیریم بلکه می توانیم از موقعیت آنها برای شارژ انرژی احساسی خود کمک بگیریم و با این تفکر که نیز اگر تلاش کنیم می توانیم به آن نتایج و حتی بیشتر دست یابیم قدرت اراده و حرکت خود را تقویت نماییم .

۵- خلا انتظار

جیم ران می گوید : نمی توانید یک شبه سرنوشت خود را عوض کنید اما می توانید یک شبه روش و مسیر خود را عوض کنید .

معمولا تصورمان این است که به دنبال راه های اسانتر و سریعتر برای رشد و موفقیت باشیم در حالیکه این تصور اشتباه است هیچ قدمی موجب نمی شود شما در ماه ۱۰ کیلو لاغر شوید و هیچ راه کمیانبری هم برای رشد وجود ندارد . در زندگی همواره باید در طول زمان تلاش کرد و خود را رشد داد زیرا رسیدن به هر جایگاه ارزشمندی بهایی دارد و بهای موفقیت و خوشبختی تمرین و تلاش در طی زمان است

دانلود پی دی اف این مقاله

لطفا صبر کنید