اکادمی موفقیت دکتر مسعود محسنی
آکادمی موفقیت دکتر مسعود محسنی

۳ باور خطرناک در رشد شخصی 

۳ باور خطرناک در رشد شخصی 

شما رویاهایی در سر دارید می خواهید از جایگاه فعلی خود به جایگاه مطلوبتان برسید ، دوست دارید در کار و حرفه تان موفق شوید ، به ثروت دست یابید ، انضباط فردی داشته باشید و نسبت به سایر افراد پیشرفت قابل توجهی را در زندگی تجربه نمایید و می دانید که راز رسیدن به آنها در تغییر و رشد خودتان است اما یک سری باورها و افکاری که تحت تاثیر محیط و دیگران در ذهن شما شکل گرفته است شما را از مسیر منحرف می کند و اراده شما را برای شروع برنامه رشدتان تضعیف می نماید . پس بهتر است که در ابتدا برنامه ای برای تصحیح این باورها داشته باشید ، اولین اقدام برای اصلاح نظام فکری شما این است که افکار و تصورات غلط را بشناسید و سپس آنها را از ذهن خود خارج کنید .

۳ مورد از مهمترین و متداولترین تصورات غلط عبارتند از :

۱- تصور شما این است که به طور خودکار به رشد و توسعه فردی خواهید رسید .

احتمالا این باور به این دلیل حاصل شده است که چون ما از لحاظ فیزیکی و بدنی از لحظه ای که متولد می شویم تا لحظه ای که به بلوغ می رسیم به طور خودکار هر روز بزرگتر و قوی تر می شویم پس تصور ما این می شود که رشد احساسی ، معنوی و ذهنی ما نیز به این شکل اتفاق می افتد در حالیکه این یک تفکر اشتباه می باشد ما با گذشت زمان و گذراندن روزهای زندگی به رشد نخواهیم رسید .

اگر می خواهیم رشد کنیم باید برایش برنامه ای تدوین کنیم و در این مسیر تلاش نماییم زیرا هیچ کس تصادفی رشد نمی کند . این خودتان هستید که باید مسئولیت زندگیتان را بر عهده بگیرید و روند تغییر و رشد خود را کنترل نمایید .

هیچ کس نمی تواند جز خودتان این کار را انجام دهد ، اگر می خواهید زندگی تان بهتر شود باید خودتان بهتر شوید و این اتفاق بدون تلاش و خواست شما میسر نخواهد بود .

۲- نمی دانم و بلد نیستم چگونه تغییر کنم .

بسیاری از افراد با این بهانه که دانش کمی دارم یا اینکه نمی دانم چگونه و از کجا شروع کنم خود را توجیه کرده و از ادامه کار منصرف می شوند ، به نظر من اول باید بدانیم که چه می خواهیم و به کجا می خواهیم برسیم ؟

اگر واقعا قصد و نیت رشد داشته باشیم و بدانیم که چه کسی می خواهیم بشویم یا به چه جایگاهی برسیم در ادامه دانش و روش آن را نیز پیدا خواهیم کرد و فرصت یادگیری و رشد برای ما فراهم خواهد شد .

از طرفی دیگر هیچ وقت مشابه زمان حاضر دسترسی به اطلاعات و منابع آسان و سریع نبوده است زیرا شما با یک کلیک در هر جایی که هستید می توانید اطلاعات بهترین اساتید و آموزش ها را در اینترنت جستجو کرده و بیابید و ظرف چند دقیقه منابع یادگیری در اختیار شما خواهد بود . فقط کافی است که بدانید برای رسیدن به هر شرایط لذتبخش لازم است که تلاش و برنامه ریزی نمایید ، رسیدن به هر جایگاه ارزشمندی بهایی دارد و بهای موفقیت و خوشبختی تمرین و تلاش در طی زمان است .

۳- اکنون زمان خوبی برای رشد نیست .

نکته بسیار مهمی که نیاز به توجه دارد این است که تصمیم گرفتن برای انجام کاری با انجام دادن عملی آن کار متفاوت است . بسیاری از افراد تصمیمات زیادی را در سر دارند و کارهای ارزشمند و بزرگی را قرار است انجام دهند اما دچار این تصور غلط می شوند که الان زمان خوبی نیست و متاسفانه آن کارها هیچ وقت انجام نمی شوند زیرا زمان خوب و شرایط مناسب هرگز وجود نخواهند داشت . وقتی تصمیمی می گیریم و اقدام در خصوص آن تصمیم را به بعد موکول می کنیم دچار قانون تضعیف کننده اراده می شویم . این قانون می گوید : هر چه بیشتر برای انجام دادن کاری صبر کنید سختی های بیشتری سر راهتان می آید و دیگر هرگز آن را انجام نخواهید داد .

پس بهتر است بدانیم که زمان خوب همین اکنون است و اگر قصد و نیت کاری را کرده ایم بهتر است که همین حالا آن را شروع نماییم . بهترین زمان ، زمان حال است .

 

دانلود پی دی اف این مقاله

لطفا صبر کنید