اکادمی موفقیت دکتر مسعود محسنی
آکادمی موفقیت دکتر مسعود محسنی

همه چیز در مورد رسم نقشه ذهنی

نقشه ذهنی یا مایند مپ چیست؟

نقشه ذهنی که معادل انگلیس آن mind map می باشد در اصل برای ما چیز تازه ای نیست زیرا ممکن است بارها از آن در خلاصه نویسی ها و نشان دادن مفاهیم مرتبط استفاده کرده باشیم ولی از استانداردهایی که برایش تعیین شده خبر نداشته باشیم.

نقشه ذهنی در واقع یک ساختار یا روش برای خلاصه برداری از مطالب است که با استفاده از علائم و تصاویر و واژه های کلیدی و همچنین ساختار ریشه مانندی که دارد از آن بسیار برای به یاد داشتن محتوا استفاده می شود. که سی سال پیش توسط شخصی به نام تونی بوزان در امریکا مطرح گردید.

وی در این خصوص چندین کتاب نوشته است وبه دلیل محبوبیت این روش در سطح جهان سمینارهای زیادی هم در کشورهای مختلف در این خصوص برگزار می کند.

استفاده از نقشه ذهنی که طبق توضیح تونی بوزان برگرفته از طبیعت یعنی مثل شاخه های یک درخت یا رگه های روی یک برگ و رگهای خون در بدن می باشد و ساختار آن مشابه طراحی و کارکرد مغز است زیرا طبق گفته او چون مغز برای درک و تحلیل اطلاعات به صورت تفکر گسترش یابنده و نه تک بعدی عمل می کند بنابراین هرچه بتوانید اطلاعات را نزدیک تر به کارکرد طبیعی مغز ثبت کنید مغز نیز بهتر خواهد توانست این اطلاعات را پردازش و به یاد بیاورد.

استفاده از نقشه ذهنی اکنون یکی از بهترین روشها برای یادگیری و یاداوری مطالب می باشد.

نقشه ذهنی چه کمکی به ما می کند؟

همه ما دوست داریم مطالب و محتوا های آموزشی را که چه در کتاب مطالعه می کنیم و چه در کلاس یا سمیناری آنها را می شنویم را همیشه به یاد داشته باشیم و این تنها زمانی امکان پذیر است که ما این مطالب را چندین بار مرور نماییم.نقشه ذهنی روشی است که به ما امکان می دهد تا محتوایی به اندازه مطالب یک کتاب را در یک یا چند صفحه به طور زیبا و جذاب خلاصه برداری کنیم .با استفاده از این روش هر بار با نگاه کردن به چند صفحه کاملا مطالب را مرور می کنیم که وقت بسیار کمی از ما می گیرد.

از نقشه ذهنی می توان در سازمان دهی کارها و ایده ها در محل کار یا خانه و زندگی روزمره استفاده کرد .

شما می توانید اهداف خود را به همراه اقداماتی که برای رسیدن به آنها انجام خواهید داد به همراه زمانبندی با این روش به طور منسجم و خلاصه پیاده سازی نمایید و در زمان لازم به آن رجوع نمایید.

در کل نقشه های ذهنی به ما در برنامه ریزی کارآمد، مدیریت اطلاعات و داده ها، جمع آوری و مرتب سازی محتوا و به یادآوری اطلاعات سازماندهی شده کمک می کنند.

نقشه ذهنی کجاها کاربرد دارد؟

۱-خلاصه برداری از کتاب،مجله،روزنامه واینترنت

۲-نوشتن برنامه روزانه وبرنامه ریزی اهداف

۳-نوشتن وترتیب بندی محتوای سخنرانی

۴-فهرست بندی مطالب جلسات،مذاکرات،گفتگوها

۵-برنامه ریزی موضوعی در خانه،خرید،مراسمات

۶-یادداشت برداری ،خواندن،دوره کردن و مرور هر نوع اطلاعات آموزشی و…

۷-یادآوری هر نوع اطلاعات خلاصه برداری شده

چطور یک نقشه ذهنی رسم کنیم؟

وقت آن رسیده که یاد بگیریم چگونه یک نقشه ذهنی رسم کنیم.مراحلی را که برای رسم یک نقشه ذهنی صحیح لازم است در زیر عنوان کرده ایم .بنابر این برای اینکه نقشه ترسیمی ما استاندارد بوده و در یاداوری مطالب و محتوا بیشتر به ما کمک نماید سعی خواهیم نمود که در رسم هر نوع نقشه ذهنی از مراحل زیر غافل نشویم.

مراحل رسم نقشه ذهنی

 ایده اصلی و عنوان فصل خود را در مرکز صفحه بنویسید.

برای ایده اصلی خود در وسط صفحه از عکس یا تصاویر استفاده کنید.

سایر ایده ها و کلمات کلیدی مرتبط با ایده اصلی را به صورت شاخه به شاخه و گسترش یابنده از ایده اصلی رسم نمایی

تا میتوانید از رنگها استفاده کنید.

شاخه شاخه رسم کنید.

از خطوط مستقیم استفاده نکنید.

فقط از یک کلمه کلیدی برای هر شاخه استفاده کنید.

در طراحی خود تا میتوانید از تصاویر استفاده کنید ارزش یک تصویر هزار برابر یک کلمه است.

برای گسترش هر ایده بیشتراز سه مرحله ترجیحا پیش نروید.

در ترسیم نقشه فضای محدود کاغذ یا صفحه را در نظر بگیرید

 نمونه کامل از یک نقشه ذهنی

 در زیر یک نمونه مایندمپ یا نقشه ذهنی کامل و صحیح نمایش داده شده است.البته این نقشه ذهنی توسط نرم افزار کشیده شده است.با توجه به اینکه دسترسی به نرم افزار طراحی مایندمپ بسیار سخت است و نسخه اورجینال آن نیز بسیار گران می باشد بنابراین پیشنهاد میکنم شما نیز همچون بسیاری از اساتید و دوستان از کاغذ و چند مورد خودکار رنگی مایندمپ های خود را رسم نمایید.

ضمنا برای مطالعه بیشتر در خصوص نقشه های ذهنی می توانید از کتابهای تونی برازان که در بازار موجود می باشد استفاده نمایید 

 نویسنده مقاله : دکتر مسعود محسنی

سایت مــنبع : www.mohseney.com

توضیح : بهره برداری فردی یا گروهی از این مقاله و همچنین اشتراک آن در فضای مجازی و سایر منابع با ذکر منبع بلامانع می باشد.

 

دانلود فایل pdf

لطفا صبر کنید