اکادمی موفقیت دکتر مسعود محسنی
آکادمی موفقیت دکتر مسعود محسنی

هفت سوال کلیدی برای شروع رشد فردی

 

۱-آیا برنامه ای برای رشد فردی خود دارید؟

جان سی .مکس ول نویسنده معروف تحول فردی می گوید:این سوال زندگی مرا تغییر داد زیرا متوجه شدم که واقعا برنامه ای برای رشد خود ندارم.

۲-پاسخ دیگران به این سوال چیست؟

و در ادامه توضیح می دهد که اگر این سوال را از بسیاری از افراد بپرسید حتی شمار بیشتری از آنها که به موفقیت هایی رسیده اند متوجه خواهید شد که عموما پاسخی برای این سوال ندارند.

بسیاری از ما تصورمان این است که چون اهدافی برای خود داریم و در رسیده به آن اهداف تلاش می کنیم پس در حال رشد فردی هستیم.در حالی که این یک تصور اشتباه می باشد.زیرا فعالیت های ما به منزله رشد نمی باشد و برخلاف باور خیلی ها کار سخت و زیاد و امیدوار بودن که به هر چیزی خواهیم رسید نه تنها یک استراتژی نیست بلکه ضامن موفقیت شما هم نمی باشد.

۳-آیا من هم به برنامه رشد نیاز دارم؟

جیمز آلن در کتاب “تو همانی که می اندیشی”میگوید:((مردم مشتاق بهتر شدن وضعیت خود هستند،اما دوست ندارند خودشان بهتر شوند،برای همین همیشه گرفتار می مانند))

در واقع اگر رویاها و اهداف بزرگی دارید،به دنبال اصلاح روابط و حس خوب هستید؛می خواهید خرد و شعور خود را تقویت کنید یا در همه مراحل و شرایط زندگی و کار بدرخشید پس نیاز به رشد دارید و اگر می خواهید رشد کنید لازم است که برنامه ای برای آن داشته باشید و خودتان به سراغ رشد بروید زیرا رشد خود به خود شما را پیدا نخواهد کرد.

۴-رشد فردی به چه دردی می خورد؟

کلید موفقیت رشد شخصی می باشد.اگر به اهداف خود تمرکز کنید ممکن است به اهداف خود برسید اما این مدل ضامن موفقیت شما نخواهد بود اما اگر بر رشد و تحول فردی تمرکز نمایید،رشد خواهید کرد و به اهداف خود نیز خواهید رسید.در بیشتر موارد صرفا نتیجه اهداف ما خوشحالی و رضایت کوتاه و موقتی به همراه دارد اما موفقیت همگام با رشد فردی حس رضایت و خشنودی در همه جنبه ها را برای ما به ارمغان می اورد.

۵-اولین قدم در مسیر رشد فردی چیست؟

برای اینکه در مسیر رشد و تحول فردی قرار بگیرید و برنامه ای برای خود تدارک ببینید اولین قدم این است که قصد و نیت خود را تقویت نمایید.یعنی با اراده و به طور مصمم تصمیم بگیرید که این سفر را شروع خواهید کرد و ادامه خواهید داد.همانطور که برای انجام هر کاری ابتدا قصد و نیت می کنید برای این موضوع هم نیاز به نیت کردن دارید.

اما صرفا خواستن و قصد کردن شما را به جایی نخواهد رساند و اتفاق های خوب زمانی خواهد افتاد که به مرحله تعهد و عمل برسید.

۶-چگونه قصد و نیت خود را تقویت کنم؟

برای اینکه تصمیم خود را قطعی تر نمایید و بهانه ها و تصورات غلط قصد و نیت شما را تضعیف نکند بهتر است که ابتدا تصورات اشتباه و بهانه ها را شناسایی بکنید و با اصلاح دیدگاه خود و جایگزین باورهای درست و قوی به تصمیمات خود قدرت ببخشید.

۷-مهمترین موانع در مسیر رشد فردی چیست؟ چگونه از آنها رد شوم؟

دیدگاه ها و باورهای اشتباه در مورد رشد فردی که افراد را از مصمم بودن باز می دارد:

۱-من نیاز به برنامه ندارم و اگر در کار و زندگی بیشتر تلاش کنم رشد خواهم کرد.

۲-بلد نیستم چگونه باید رشد کنم.این کار برای من نیست.

۳- مشغله زیاد دارم و اکنون زمان خوبی برای تمرکز روی رشد نیست.

۴-از شکست و اشتباه کردن متنفرم.از این شرایط راضی هستم.

۵-تا همه چیز را یاد نگرفتم و بهترین روش را پیدا نکردم شروع نمی کنم.

۶-این کار در توان من نیست دیگران بهتر انجام می دهند.

۷- حس و حال این کار رو ندارم.بعدا.

۸-خیلی سخت و زمان بر هست.فکر می کردم آسون تر باشه.

و…….

 چه برنامه ای برای اصلاح این باورها و حرکت به سوی شروع برنامه رشد و تحول دارید؟

پاسخ به این سوال و عملی کردن پاسخ شما را از این موانع عبور می دهد.

دانلود پی دی اف این مقاله

لطفا صبر کنید