اکادمی موفقیت دکتر مسعود محسنی
آکادمی موفقیت دکتر مسعود محسنی

چرا داشتن مهارت سخنرانی مهم است؟

 

چرا داشتن مهارت سخنرانی مهم است؟


سخنرانی پیش نیاز رشد و توسعه ملتها
با نیم نگاهی به گذشته و تاریخ تمدن انسانها و کشورها این اصل به وضوح به چشم می خورد که دلیل توسعه و بهبود جوامع به اشتراک گذاشتن تجربیات و دانش بین افراد و ملتها است و از زمان ایجاد این به اشتراک گذاشتن تخصص ها جهان در مسیر رو به رشد قرار گرفته است.این موضوع در زمان حاضر که عصر تکنولوژی وارتباطات است نیز بیش از پیش احساس نیاز می شود.
در کشورهای پیشرفته با توجه به وجود انجمن ها و همایش های متعدد و ارتباط نزدیک مردم به واسطه این اجتماعات باعث شده تا افراد به راحتی بتوانند اطلاعات و تخصص های خود را به اشتراک بگذارند ودر عمق این موضوع نیز به مهارتهای ارتباطی کلامی به ویژه سخنرانی و فن بیان تسلط پیدا کرده اند. زیرا می دانند که داشتن این مهارت آنها را متمایز کرده و در مسیر رشد و موفقیت سرعت بیشتری به آنها نسبت به سایرین می دهد .
درکشور ما نیز علیرغم داشتن راهی طولانی در مسیر رشد این نیاز به شدت احساس می شود زیرا جزو پیش نیازهای اصلی انتقال دانش و تجربه و تخصص به سایرین می باشد.بنابراین چندی است که اساتید مختلفی در حوزه مهارت های کلامی و سخنرانی وفن بیان شروع به آموزش و مهارت پروری کرده اند، که امید است این قدم مهمی در افزایش اقتدار کشور و ملتمان در حوزه های دانش و اطلاعات جهانی باشد.
تاثیر سخنرانی در جامعه
در اجتماع و شهرها افراد بسیاری هستند که حرف برای گفتن دارند . هر کس در رشته و موضوعی خاصی تخصص دارد و می تواند بر اساس تجربه و تخصص خود دیگران را از موانع مسیر و اشتباهات خود مطلع نمایند ودر توسعه تخصص شان در سطح جامعه تاثیر گذار باشند همیشه نیروهای جوانتری هستند که جایگزین افراد بازنشسته در مهارتهای خاص می شوند.ولی عموما به دلیل نداشتن مهارت در سخنرانی عملا نمی توانند این دانش و اطلاعات را انتقال دهند که این موضوع منجر به تکرار یک سری اشتباهات متداول در جامعه شده و سرعت رشد و توسعه را می گیرد.
تصور کنید که اگر هر متخصص در کنار حرفه خود می توانست همایش هایی را برگزار و تجربیات اشتباهات و مسیر رشد خود را به افراد علاقمند و تازه کار مطرح نماید.مسلما در این حالت ضمن اینکه رشد چشم گیری در توسعه مشاغل و کسب و کارها اتفاق می افتاد بلکه افراد نیز با مطالعه آموزش و استفاده از راه کارهای علمی و تجربی آشنا شده و جامعه ای علم دوست وآگاه پدید می آمد.

تاثیرسخنرانی در کسب و کار

اغلب مدیران ، کارآفرینان و صاحبان کسب و کار با مجهز شدن به مهارت سخنرانی حرفه ای نگرانی شان از صحبت کردن در جمع رفع می شود و با استفاده از این مهارت به موفقیتهای چشم گیری می رسند و در جامعه و کسب وکار خود می درخشند. در زیر به برخی از کاربردهای سخنرانی در مسیر رشد کسب و کار اشاره شده است:

 • تاثیر گذار بودن در جلسات و ارایه حرفه ای ایده ها و نظرات
 • صحبت کردن جذاب و موثر
 • خلق داستانهای موثر از کسب وکاروانگیزه بخشی به کارکنان
 • خوب وحرفه ای معرفی کردن کسب وکار به دیگران
 • جذب سرمایه گذار با تشریح کارامد فرصت ها در کسب و کارشان
 • سخنرانی در اجتماع های مختلف ونشان دادن ارزشمند بودن خدمات مجموعه
 • متقاعد کردن دیگران و منابع برای جذب امکانات و تسهیلات
 • مدیریت حرفه ای با تسلط بر مهارتهای کلامی
 • آموزش کارکنان جهت پاسخ دهی موثر به مشتریان
 • مهارت در فروش،معاملات و مذاکرات با تسلط بر تکنیکهای کلامی
 • انتقال صحیح دانش و تخصص کسب و کار به دیگران و مدیران جدید
 • افزایش جایگاه اجتماعی و اعتبار شخصی با سخنرانی در محافل رسمی و غیر رسمی

موفقیت فردی به واسطه سخنرانی

 افراد به تنهایی نیز می توانند با مجهز شدن به این مهارت و تکنیک های جانبی آن به موفقیت های زیادی دست پیدا کنند زیرا آنچه که ما از لحاظ دانش و تخصص دارا هستیم همچنین شخصیت و رفتارهای اجتماعی ما و کلا طرز تفکر و نگرش ما به مسایل و رویدادها همه و همه عموما به واسطه کلام و نحوه بیان خوب و موثر قابل شناسایی ولمس توسط دیگران می باشد بنابراین هرچه بهتر و حرفه ای تر بتوانیم صحبت کنیم آن همه موثر تر خود را پرزنت کرده ایم.البته در زیر نیز به برخی کاربردهای سخنرانی و فن بیان خوب در حوزه موفقیت فردی اشاره می کنیم.

۱-معرفی حرفه ای خود وتخصص مان

۲-تاثیر گذار بودن در مصاحبه های استخدامی

۳-فعالیت در قالب مدرس وسخنران

۴-بهتر متقاعد کردن دیگران

۵-یافتن دوستان و ارتباطات زیاد و موثر به واسطه جذاب سخن گفتن

۶-حضور صمیمی در جمع ها و میهمانی ها

۷-جزو۵%اقلیت موثر وجذاب

۸-توانایی ارایه های حرفه ای دانشجویی

۹-توانایی ارایه خواسته به شرط قبول دیگران

۱۰-توانایی داستان گویی و طنزپردازی  

آیا به راستی مجهز بودن به  مهارت سخنرانی و فن بیان یا مذاکره تا این حد در رشد و موفق شدن افراد تاثیر دارد؟

مطمئنا جواب مثبت است.

 

اگر به افراد موفق در سطح بالای جامعه بنگریم متوجه خواهیم شد که عموما مدیران ، نمایندگان مجلس ، روسای سازمان ها ومدیرعامل های واحدهای تولیدی و کارآفرینان برتر این جایگاه ها را پر کرده اند.

تصور کنید اگر این افراد فاقد توانایی لازم در سخنرانی بودند چه می شد؟ آیا بازهم در این حد مطرح می شدند یا اینقدر موفق بودند؟

مطمئنا پاسخ منفی است.

البته شاید مدیران یا کارآفرین هایی را بشناسید که موفق و ثروتمند هستند ولی حتی سواد درست و حسابی ندارند که هیچ ، بلکه از سخنرانی حرفه ای هم چیزی نمی دانند .پس این افراد چگونه موفق شده اند؟

در پاسخ می توان گفت که یا جزو افراد استثنا هستند که همیشه در هر شرایطی استثنا وجود دارد و یا جزو گزینه دوم هستند که معمولا هم اینگونه است.گزینه دوم یعنی اینکه این افراد کارمندان و مدیران میانی دارند که به این مهارت ها مسلط هستند و در شرایط حساس این افراد ایفای نقش می کنند.

البته گذشته از موارد ذکر شده در بالا یادگیری مهارت سخنرانی به سطح ، قشر و یا گروه خاصی از افراد جامعه مختص نمی باشد.

درواقع در هر شغل ، حرفه وفعالیتی که هستید، مهارت سخنرانی وفن بیان ، باعث پیشرفت چشم گیر شما خواهد. به ویژه در حوزه فروش و بازاریابی خدمات و محصولات حیطه کاری تان و ارتباطات خانوادگی،شغلی و اجتماعی در زندگی تان.

برای اینکه نتیجه وتاثیرشگفت انگیزسخنرانی و فن بیان را به واقع لمس کنید پیشنهاد میکنم که ازدوره آموزش رایگان سخنرانی در سایت استفاده نمایید و تاثیر آن را با موارد قبلی که بدون آموزش بوده مقایسه نمایید.اگر به این نتیجه رسیدید که در زندگی و کار شما تاثیر خوبی دارد و باعث رشد هرچه بیشترتان می شود با ما همراه باشید تا از آموزشهای تکمیلی بیشتری در حوزه مهارت های کلامی در سایت استفاده نمایید.

لطفا صبر کنید

دانلود پی دی اف مقاله