اکادمی موفقیت دکتر مسعود محسنی
آکادمی موفقیت دکتر مسعود محسنی

کوچینگ چیست و چرا من به کوچینگ نیاز دارم ؟

کوچینگ چیست؟ 

واژه ای که این روزها زیاد در فضای مجازی وآموزش ها می شنویم و تعاریف مختلفی از آن توسط افراد ارایه می شود ولی در کل همه تعاریف اشاره به یک فعالیت مشترک دارد .همه بحث ها به ارایه مشاوره بین دو فرد اطلاق می شود که شخص ارایه دهنده مشاوره را کوچ ومشتری یا شخصی که برای استفاده از این خدمات مراجعه کرده است را مراجع می نامند.اما اگر کمی در این موضوع عمیق تر شویم خواهیم دید که جنس این مشاوره با سایر مشاوره هایی که تاکنون در جامعه بوده است فرق می کند.در واقع این نوع مشاوره به جای اینکه مبتنی بر راه حل باشد مبتنی بر پرسشگری است یعنی کوچ با پرسیدن یک سری سوالات قدرتمند و موثر در صدد این است که به مراجع کمک کند تا با تامل و تفکر خود شخص مسئله خود را شناسایی نماید و سپس با پاسخ به ادامه سوالات با تکیه بر توانمندیهای خودش بهترین راهکار را انتخاب نماید که به صفر تا صد این فرایند کوچینگ گفته می شود.در کل اگر بخواهیم تعریف نسبتا جامعی از فرایند کوچینگ ارایه نماییم می شود گفت که :

کوچینگ چه چیزی نیست؟

با توجه به اینکه این نوع مشاوره با این نام یعنی کوچینگ مدت کمی است که وارد بازار ایران شده است وعموما بسیاری از افراد هنوز به طور صحیح با معنی و مفهوم آن آشنا نیستند و البته بعضا برخی از اساتید به اشتباه نام یکسری مشاوره ها و فعالیتهای خود را کوچینگ می نامند و مواردی مشابه اینها باعث شده اند تا افرادی بعضی کارها و مشاوره ها را که کاملا با فرایند کوچینگ متفاوت بوده و فاصله دارند را با نام کوچینگ بشناسند.بنابر این سعی می کنیم در اینجا به برخی فعالیتها که جزو کوچینگ نیستند اشاره نماییم.

 • جلسات روان درمانی و روانشناسی که بر اساس متدهای روانشناسی اجرا می شوند.با اینکه کوچینگ ممکن است ریشه در علوم روانشناسی و خودآگاهی داشته باشد و از این علوم در فرایند خود استفاده کند ولی روند متفاوتی دارد.
 • مشاوره های عمومی و تخصصی که مبتنی بر ارایه روش ها و راه کارهاست.زیرا این نوع مشاوره ها معمولا بر روی موضوعات خاص و تخصصی است و شخص بر اساس علم و تجربه خودش روشهایی را پیشنهاد می دهد ولی یک کوچ ممکن است اصلا تخصصصی در موضوع مراجع نداشته باشد ولی کمک کند بهترین راهکار کشف شود.
 • درمان نیست.
 • درمانگری نیست.
 • روانشناسی نیست.
 • درمانها ومشاوره هایی که بر اساس تجربیات و ضعف های گذشته انجام می شود نیست.

زیرا یک کوچ بر توانمندیهای مراجع ایمان دارد و کمک می کند تا او با حرکت به جلو و کشف نقاط قوت راهش را پیدا کند.

اصلا کوچینگ به چه درد ما میخوره؟

 • در تصمیم گیری ها

در طول مسیر زندگی گاها به جایی می رسیم که بین دو راهی گیر می کنیم و هرچه فکر می کنیم نمی توانیم تصمیم قطعی بگیریم در چنین مواردی معمولا دنبال اشخاص مورد اعتماد و البته کاربلد و آگاه می گردیم تا کمک مان کنند در عین حال می دانیم که هیچکس جز ما نمی تواند بهترین انتخاب را داشته باشد .در چنین شرایطی یک کوچ بهترین گزینه است تا به ما کمک کند تا از زوایای مختلف موضوع را بررسی نماییم و هر آنچه خودمان نمی بینیم را به ما یاداوری نماید تا نهایتا خودمان بهترین تصمیم را بگیریم.

 • در رسیدن به تمامی اهداف

معمولا وقتی ما برای خود اهدافی را تعیین می کنیم وتصمیم به حرکت به سوی آنها را داریم در طول مسیر ممکن است موانع کوچک و بزرگی پیش آید که خیلی زود ما را ناامید کرده و از ادامه راه باز دارد .در چنین مواردی معمولا کوچ با پرسیدن سوالات قدرتمند ما را آگاه کرده و اشتیاق اولیه را به ما باز می گرداند و همچنین با پیگیری مداوم و جلسه ای همانند یک هل دهنده باعث می شود که ما سریعتر به سمت هدف حرکت نماییم.

 • در همه مسایل و مراحل زندگی

عموما وقتی که با یک کوچ کار می کنیم واز او می خواهیم که ما را در رسیدن به هدفی وحل یک مسئله ای همراهی نماید در این حال یک کوچ در همه مسیر تیز حس بوده و در هر نقطه و مرحله که باورها و طرز فکرهای محدود کننده و منفی مانع از اندیشیدن و حرکت کردن ما به سمت جلو می شود را متوجه شده و به ما گوشزد می کند و با پرسیدن سوالات موثر به ما کمک می کند که باورهای اشتباه خود را شناختهخ و اصلاح نماییم و طرز فکر خود را به طرز فکر پویا و رو به رشد تبدیل نماییم.

 • در ورزش

معمولا تمامی ورزشکاران بزرگ و موفق یک نفر را به عنوان کوچ در کنار خود دارند این افراد به ورزشکاران تکنیکهای تخصصی آن ورزش خاص را یاد نمی دهند بلکه به آنها کمک می کنند تا از لحاظ ذهنی تقویت شده و مدام باورهای خود را تقویت نمایند.

چگونه یک کوچ خوب داشته باشیم ؟

برای اینکه با افراد یا مجموعه هایی که خدمات کوچینگ ارایه می کنند آشنا شوید فعلا تنها کانال اینترنت و جستجوی گوگل می باشد . برای اینکه بتوانید با اشخاص متخصص که دوره های کوچینگ را در آکادمی های معتبر گذرانده اند و به اصول اخلاقی و تعهدات رازداری متعهد می باشند لازم است که قبل از عقد قرارداد با آنها طی یک جلسه آزمایشی رایگان هم با روش کار کوچ آشنا شوید و هم رزومه و سوابق اورا بررسی نمایید و مهمتر از همه اینکه ببینید آیا با آن شخص می توانید خوب ارتباط برقرار کنید یا نه.

پس از بررسی این موارد در صورتیکه از تخصص و تجربه و همچنین نحوه همکاری مطمین شدید وارد قراردادشوید و فرایند کوچینگ را شروع نمایید.

اقدامک:

جهت تمرین در خصوص ارزیابی بازدهی روزانه خود(یعنی انجام بیشترین ومهمترین کارها در یک روز) به چند سوال زیر پاسخ دهید .

لطفا قبل از ارایه پاسخ خوب در مورد سوالات تامل و تفکر نمایید.

یکی از روزهای هفته گذشته را که بیشتر از سایر روزها فعال بودید

 را انتخاب نمایید و لیست کارهایی که در این روز انجام دادید را

 چه جزیی و چه عمده یادداشت نمایید.

 • آیا از عملکرد خود در این روز راضی هستید؟
 • آیا می توانستید کارهای بیشترومهمتری در این روز انجام دهید؟اگر بله لیست کارها را بنویسید و اگر نه چرا؟
 • کارهایی را که میتوانستید به دیگران محول کنید را از لیست خود خارج کنید.
 • اگر آن روز آخرین روز از عمر شما بود باز هم همان کارها را انجام می دادید؟
 • اگر پاسخ منفی هست لیست کارهایی که نباید انجام می دادید را از لیست خود حذف نمایید وسپس به سوال ۱ باز گردید و آنقدر این پروسه را طی کنید تا به پاسخ مثبت برسید.
 • به نظر خودتان اکنون به بیشترین بازدهی(یعنی انجام بیشترین ومهمترین کارها در یک روز) رسیده اید؟اگر نه .چرا
 • فکر می کنید چه اقدامات دیگری لازم است انجام دهید تا به بهترین بازدهی روزانه برسید؟

نویسنده مقاله : دکتر مسعود محسنی

سایت مــنبع:  www.mohseney.com

توضیح : بهره برداری فردی یا گروهی از این مقاله و همچنین اشتراک آن در فضای مجازی و سایر منابع با ذکر منبع بلامانع می باشد.

دانلود فایل pdf

لطفا صبر کنید