اکادمی موفقیت دکتر مسعود محسنی
آهنگ زندگیتو تغییر بده

بررسی نقش ادراک در تبلیغات و فروش

بررسی نقش ادراک در تبلیغات و فروش

دراین مقاله در خصوص تشریح تفاوت ادراک از یک موضوع توسط سه مخاطب با عنوانهای خلاق یک آگهی تبلیغاتی،سفارش دهنده یک آگهی تبلیغاتی و بیننده یک آگهی تبلیغاتی می پردازیم.

در ابتدا به تعریف موضوعات و شخصیتها خواهیم پرداخت و سپس شرح ادراکها وتفاوت های آنها و در نهایت حالت صحیح و راهکار وجمع بندی کامل را بیان می کنیم.

 تعاریف

ادراک : منظور از ادراک دیدگاه و استنباط و برداشت فردی هر شخص نسبت به یک اتفاق یا موضوع می باشد که معمولا با برداشت یا استنباط سایر افراد نسبت به همان موضوع متفاوت است.

آگهی تبلیغاتی بیلبردی: اطلاعاتی که به صورت متن یا تصویر و یا ترکیبی ازاین دو مورد که در محیطی واقعی در قالب تابلویی بزرگ در حاشیه خیابان یا جاده در مورد یک محصول یا خدمات به مخاطبین ارایه و نمایش داده می شود تا آنها را ترغیب نماید که از محصول یا خدمات مربوطه استفاده نمایند ویا نظر ودیدگاه خود را نسبت به ان محصول یا کالا طبق خواسته آگهی تغییر دهند.

سفارش دهنده آگهی: شخص یا سازمانی که محصول یا خدماتی را برای مردم تولید یا تامین مینماید و برای معرفی آن کالا و خدمات به مردم آگهی تبلیغاتی را سفارش می دهد.

خلاق آگهی تبلیغاتی : شخص یا سازمانی که مسیولیت خلق ، طراحی و ارایه آن آگهی تبلیغاتی برای نصب بر روی تابلو جهت نمایش آگهی به مردم را بر عهده دارد.

رویت کننده آگهی تبلیغاتی : شخص یا اشخاصی از مردم هستند که آگهی تبلیغاتی را در مسیر تردد خود ملاحظه و رویت می نمایند و بخشی از آنها می توانند مصرف کننده کالا یا خدمات موضوع آگهی باشند.

شرح رویداد

در مرحله اول سفارش دهنده آگهی قصد دارد یک آگهی تبلیغاتی برای محصول یا خدماتی که ارایه می دهد توسط خلاق آگهی طراحی وتولید نماید که البته هدفش از این آگهی افزایش فروش وارایه خدمات بیشتر می باشد.خلاق آگهی تبلیغاتی برای شروع کار نظرات سفارش دهنده را می بایستی بگیرد وآگهی را طبق نظر اوو خلاقیت خودش طراحی نماید والبته بر این اساس که در نهایت آگهی منجر به متقاید شدن مصرف کننده برای خرید کالا یا خدمات وافزایش فروش گردد.

ادراکی که سفارش دهنده آگهی ازاین آگهی خواهد داشت این است که این آگهی فروش بیشتر و درامد بالا برایش دارد ورنگ یا شکل وسبک طراحی زیاد برایش مهم نخواهد بود ادراکی که خلاق آگهی دارد این است که آگهی را با استفاده از جدیدترین تکنیکهای طراحی گرافیکی در کامپیوتر پدید آورده است وپیامهای مشاور بازاریابی و فروش را با تلفیق تکنیکهای جدید و رنگهای متنوع برای زیبایی بیشتر به کار برده است طوری که اگر یکی از رقبای او طرح را نگریست به او آفرین گفته و حرفه ای بودن ومهارت اورا تحسین نماید.

ادراکی که مصرف کننده یا همان بیننده آگهی دارد این است که با یک محصول یا خدمات جدید آشنا شده که مزیت اقتصادی وکیفیتی  آن محصول یا آن خدمت نسبت به محصول مشابهی که قبلا استفاده می کرده از درجه بالایی برخوردار است وبه محض مراجعه به فروشگاه ان را خواهد خرید.

نکات ظریف

درمطلب بالا نکات ظریفی است که باید به آن پرداخته شود و ان این موضوع است که اگر در طراحی و تولید این آگهی تبلیغاتی سفارش دهنده و خلاق آگهی و تیم بازاریابی و فروش اگر طرح نهایی استخراج شده را از ادراک و منظر دید مصرف کننده نبینند وتصور درستی از ادراک مشتری نهایی نداشته باشند شاید این اگهی در یک جشنواره گرافیک مقام و جایزه بیاورد و شاید از ادراک سفارش دهنده اطلاعات کاملی از محصول یا کالا ارایه داده باشد ولی مطمین باشید که هیچگاه این آگهی هدف نهایی را که افزایش فروش بیشتر به مخاطبین و مصرف کنندگان بوده است را تامین نخواهد کرد.

مثال:این را در نظر بگیرید که یک طراح ونقشه کش معمارقرار است برای زمین ما نقشه یک بنا را بکشد که سه خانواده ۴نفره می خواهند در آن بنا زندگی نمایند این طراح اگر از دید و استنباط وادراک ما استفاده نکند و فقط بر اساس ادراک خودش ساختمان را طراحی نماید مثلا نظر ما ۸اتاق بوده ولی ساختمان فقط دو اتاق داشته باشد و بقیه کلا سالن باشد مطمینا پس از ساخت ساختمان هر چه قدر هم مدرن و شیک باشد مورد پسند ما نخواهد بود چون ادراک ما نسبت به ادراک طراح متفاوت است و او نخواسته ادراکش را به ما نزدیک کرده و به یک ادراک مشترک در طراحی نقشه برسد ومنجربه عدم رضایت ما از ساختمان پدید آمده شده است.

نتیجه گیری

پس در نهایت نتیجه گیری می کنیم که هر نوع آگهی تبلیغاتی که میخواهیم پدید بیاوریم علاوه بر قواعد خاص دیگری که از دید علم تبلیغات می بایستی رعایت نماییم حتما و حتما در تصور بازخورد نهایی میبایستی ادراک مصرف کننده را نسبت به این موضوع بررسی کرده ودرک نماییم وبر اساس ادراک او طرح و آگهی خود را پیاده سازی نماییم تا بتوانیم اورامتقاعد نماییم که آنچه مورد نظر ما است را انجام بدهد وما به هدف تبلیغاتی خود برسیم.     

 نویسنده مقاله : دکتر مسعود محسنی

سایت منبع : www.mohseney.com                    

توضیح : بهره برداری فردی یا گروهی از این مقاله و همچنین اشتراک آن در فضای مجازی و سایر منابع با ذکر منبع بلامانع می باشد.

دانلود فایل pdf 

 

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است